Proč zrovna ostružina
Možná některé z vás napadne, proč náš blog vůbec vznikl a proč se jmenuje zrovna Ostružina. Důvod je zcela banálně prozaický 🙂
To jsme tak se sousedy seděli na zahradě, povídali a řešili samé důležitosti, až sousedku napadlo, že když už tak ráda fotím a vyprávím, mohla bych to zveřejnit, ať i jiní mají příležitost dozvědět se moje „moudrosti“ a zkouknout sem tam nějaký ten obrázek. Třeba prý někomu udělají radost a pozvednou náladu, a o to přeci vždycky v životě jde.
Takže v zápětí začala živá diskuze, o čem že to jako přesně bude, jaké zaměření, jaká forma… Nakonec zvítězil návrh, že to prostě bude o všem, co člověka v životě potkává, od tvoření, vaření, koníčků a zájmů, až po naše zkušenosti s chovem čtyřnoháčů nebo pěstováním všelijakých olistěných krasavic. Články se budou postupně přidávat tak, jak nás v životě provází ta která skutečnost, náhoda, zážitek, bez předem promyšleného scénáře. Aspoň to třeba bude pro čtenáře více napínavé, když nebude tušit, z jakého koutu další článek bude.
A proč zrovna jméno Ostružina – velmi jednoduché, baštili jsme totiž zrovna luxusní šťavnaté ostružiny, co sousedi pěstují. Mají ty beztrnné a vzhledem k jejich bujnému růstu je zcela zbytečné, abychom si je sázeli taky. Máme jich všichni dost a dost. Tyhle ostružiny mají výhony několik metrů dlouhé, klidně až 4-5m. První rok vyrostou ze země a druhým rokem na těchto nepichlavých šlahounech můžete sbírat vynikající sladké šťavnaté velké plody.
Jen pozor, nevyplatí se být nedočkavý, i když je totiž ostružina na pohled zralá, ale při pokusu o utržení se neuvolní velmi lehce a vy ji silou utrhnete, je opravdu pekelně kyselá, že si dá člověk příště pozor, aby raději pár dnů počkal.
Odplozené šlahouny se ostříhají, nejsou-li napadené nějakou chorobou, necháváme je klidně do jara. Jsem zastáncem přírodní zahrady, beru to tak, že se třeba na těch větévkách schová v zimě nějaký brouček. Navíc zahrada není aspoň do jara úplně holá.
Co se týká půdy, vlastně moc nevím, jaká je nejlepší, ale rozhodně to roste všude. Alespoň právě u sousedů, ti rozhodně neřeší, co a jak hnojit a přes to je každý rok úroda obrovská. Navíc jsou šlahouny schopné samy krásně zakořenit (tzv. hřížení), stačí je ohnout k zemi, zasypat na kousku hlínou a zatížit a za krátký čas na tom místě vytvoří šlahoun kořínky a máte další rostlinku.
Přejeme mnoho úspěchů při pěstování a věříme, že vám ani ostružina ani Ostružina nepřestane jen tak chutnat 🙂